Strana 54
Spor šenkýře se sousedy v Opalicích
Dle kontraktu prodala obec Opalice šenkýři Martinu Jungwirtovi hospodu s podmínkou, že všichni 4 sedláci (poddani prelátští) šenkýřův dobytek mezi svůj dobytek na pastvu vezmou a zdarma jej toho práva užívati nechají. Šenkýř je pouze povinen z jara o to požádati. Dle tohoto kontraktu se též řídili. Po nějakém čase však obec povstala proti šenkýři a žádala 1 zl. z každého kusu dobytka na pastvu, pasení. Povstal o to spor a žaloba obou stran k neslavnému c. Kkrál. Krajskému úřadu zaslána, odkud přišlo rozhodnutí, že obec musí zdarma dle kontraktu přijati šenkýřův dobytek do stáda.
Dle toho řídila se obec opět jeden rok. Po roce opět obec pasení omezila a šenkýřův dobytek ze stáda vyloučila. Hospodářský úřad vrchnostenský oznámil to c. král. Krajskému úřadu. C.k. krajský komisař jan Matěj von Schuster přišel a exekuci provedl následovně:
Vyslyzzeny:
Opalických 4 sedlákův kterí podle kontraktu šenkýrovi opalickému pastvu mezi svojím dobytkem nechtěji přáti a jeho dobytky sám pro sebe jinde pásti musí a jemu na právu skrácení činí. Taky poslední otázka se na ně dává.
Fres konšely posledně podle contraktu jste tázanej jestli necháte šenkýřovi jeho dobytky mezi vašim pásti a na vašem gruntu a skrze vašeho čeledína.
Odpověď: Nenechám bez platu šenkýře pásti. Tento byl 15 ranami potrestán a konečně slíbil, že bude kontrakt zachovávat a dobytek na svou pastvu vezme.
Matěj Brych posledně jste tázanej jestli necháte šenkýře podle kontraktu mezi vašim pásti jeho dobytky.
Odpověď: Nenechám jeho pásti. Byl potrestán 7 ranami a podrobil se a slíbil, že bude kontrakt zachovávati.
Ondřej Pekař na tutéž druhých sousedů danou otázku odpověď dejte necháte-li na vašich gruntech pássti.
Odpověď: Nechám podle kontraktu pásti. Byl propuštěn bez trestu.
Vojta Priegl (Kolouch) necháte-li šenkýře jeho dobytky mezi vašim na na vašich gruntech a skrze vašeho čeledína pásti.
Odpověď: Když už druzí svolili tak nechám jeho dobytky pásti. Po dobrovolném svolení by mu trest prominut.
Tímto, totiž výše psanou výpovědí i přítomností zde podepsaných byla věc klidně skončena (zur ruhigen Beratung beschlossen) a šenkýř napomenut, aby se klidně choval.
Tak se stalo v prelatůře v Krumlově 5. Června 1784.
Podpisy:
Jan Matěj Schuster kreyzcomissari Jan Ferdidand Tomschy dirktor.
Trest jest vždy zapsán německy do tohoto českého protokolu.
Brych a Kolouch
Opalice dne 2. Července 1790
Dle předloženého protokolu ze dne 8.6.1790 a předožené žaloby Vojtěcha Koloucha z Opalic proti Matějovi Brychovi a jeho synu čeledínu pro spáchané násilí a učiněnou škodu na rybníčku a rybách a že syn Kašpar Brych s čeledínem roztrhli kabát na těle Kolouchově na 4 díly, byl Matěj Brych odsouzen k náhradě učiněné škody v obnosu 2 zl, syn Kašpar k 10 a čeledín Jakub Marek ze Chmelné k 5 ranám trestu v úřední kanceláři 2.7.1790. +++ Franz Fress, rychtář.
Změna čeledína.
Výpověď krumlovského souseda, který byl poslán do Opalic změnit čeledína z Opalic do Krumlova. Co se se mnou stalo, když jsem 1. Února 1782 poslán z krumlovského arciděkanského úřadu do Opalic, k rychtáři (Dítko rychtář ve Štěkři) abych jiného čeledína místo Víta Koloucha, který z panského dvora domu žádal, přivésti měl do Krumlova.
Výše jmenovaný rychtář poslal mne do Opalic k sedlákovi Pekařovi se vzkazem, že Vít Kolouch má u něho do služby nastoupiti jeho starší čeledín Vít Briegl ma do dvora nastoupiti. Když jsem tam přišel, byl čeledín doma, vyžádal jsem jej. Ondřej Pekař dal znamení čeledínu, aby utekl, kterýž co nejrychleji se ztratil. Řekl jsem, že sedlák sám se musí se mnou k rychtáři dostaviti. On mně ukázal fík přičemž slůvko fík bylo vyřknuto (fík, palec mezi ukazováček a prostřední prst). Šel jsem do vsi ke konšelu Fresovi, který mně řekl, abych šel do bytu čeledínova bratra a tam čeledína vyžádal. Mezi tím, co jsem dle jeho rady jednal, utekl mně též Jan Mráz, kterého jsem dobrou žilou udeřil a zadněl. Na to jeho bratr ještě s jedním čeledínem s nožem v ruce proti mně běžel a na mne volal, abych hned čeledína pustil, co jsem učinil, abych zlým následkům se vyhnul a vše rychtáři oznámil a s nepořízením domu odešel.
Martin Linhart mit burg v Č. Krumlově
Na to 7. Února, rychtář s Ondřejem Pekařem a 3 čeledíny zavolán do kanceláře. Dostavil se pouze rychtář a sedlák Pekař dne 8.února. 3 čeledínové ukazati se býti neposlušnými rozkazu rychtářova a nepřišli.
Rychtář k ověření vydal následující attest (česky psaný): Dne 8 Feber byl jsem na kanceláři zavolanej, se mnou byl Ondřej Pekař sedlák ze vsi Opalic citovanej. Na kanceláři ten někdejší odeslaný krumlovský soused Martin Linhart do očí mu mluvil, že Ondřej Pekař na pacholka kejvnul hlavou, aby utekl. Tož sedlák sám Ondřej Pekař se k tomu znal, že „fik“ ukázal poslovi, že se rychtářovi nedostaví, poněvadž měl tůru do Budějovic.
Při tom podle nařízení měl jsem toho neposlušného pacholka Víta Briegla a Jana Mráze, oba z Opalic, dnes na kancelář dostavili. Ja jsem oboum poručil, však žádný nebyl poslušný a nedostavil se jeden ani druhý a nebylo by možno ten lid říditi, kdyby ta jejich neposlušnost se nepotrestala, že tomu tak a nejináče, vlastním podpisem stvrzuji.Actem na kanceláři v Krumlově dne 8 Feber 1782.
Mates Dítko, Richta Richty Opalický.
Tyto protokoly byly zaslány císařskému krajskému úřadu, který uznal čeledíny, že se provinili dle patentu d.d. 17. 7 bris (září) 1781 a hospodářský úřad je má trestati dle §5: Kašpara Briegla 6, Víta Briegla 8 a Jana Mráze 10 velkými ranami (tüchtigen Karbatsch Schieben). Sedlák Pekař byl dominikalním trestem 3 dnů v železech k litování své viny potrestán.